Synagoga v Habrech se stala kulturní památkou. Spolek plánuje její obnovu
Synagoga v Habrech byla na konci roku 2024 zapsána na seznam kulturních památek České republiky. Stavba, která pochází pravděpodobně z roku 1822, má za sebou bohatou historii – sloužila jako místo židovské modlitby, evangelický kostel i kino. Nyní ji do svého vlastnictví získal spolek Habry, který plánuje její záchranu a přeměnu v kulturní centrum.
Haberská synagoga byla kdysi důležitým bodem místní židovské komunity. Před druhou světovou válkou ji však židovská obec přenechala evangelické církvi. Od roku 1968 se pak budova změnila v kino a její původní účel byl téměř zapomenut. Nyní se spolek Habry rozhodl vrátit jí důstojnost a zpřístupnit ji veřejnosti jako místo pro kulturu a společenské dění.
„Zapsání synagogy mezi kulturní památky je pro nás velkým krokem vpřed. Otevírá nám to nové možnosti financování oprav a rekonstrukce,“ uvedl zástupce spolku. Opravy by měly zahrnovat nejen obnovu fasády a interiéru, ale i citlivou revitalizaci celého prostoru tak, aby mohl sloužit pro výstavy, koncerty nebo vzdělávací akce.
Zapsání na seznam kulturních památek je prvním krokem na dlouhé cestě k obnově synagogy. Spolek nyní připravuje podklady pro získání dotační podpory a plánuje zahájit první fázi rekonstrukce. „Chceme, aby se synagoga stala opět živým místem, kde se budou setkávat lidé napříč generacemi,“ uzavírají členové spolku.
Pokud se projekt podaří realizovat, synagoga v Habrech získá nový význam – nejen jako památka, ale jako prostor, kde se historie propojí s kulturou a komunitním životem.



Vánoční koncert v haberské synagoze přilákal desítky návštěvníků
Historická synagoga v Habrech, která byla v listopadu prohlášena kulturní památkou, zažila neopakovatelný večer. V pátek 8. prosince se její prostory zaplnily více než 80 návštěvníky, kteří si přišli užít vánoční koncert pořádaný místním ochotnickým divadelním spolkem. Akce nebyla jen hudebním zážitkem, ale také připomínkou bohaté historie této jedinečné stavby, kterou si někteří obyvatelé pamatují ještě jako kino.
Vánoční koncert nabídl nejen tradiční i moderní vánoční písně, ale také pohádkové melodie, které svým zpěvem oživili jak dospělí, tak děti z místního divadelního kroužku. Malí účastníci měli navíc možnost se na koncert připravit netradičním způsobem – před začátkem si vyrobit jednoduché hudební nástroje z rolniček, kterými celý koncert doprovodily.
„Děti byly úžasné, jejich nadšení a energie dodaly celému večeru jedinečnou atmosféru,“ řekla členka ochotnického divadelního spolku. Návštěvníci mohli navíc zažít kouzlo dalších tradic, například pouštění skořápek ve vodě, které k vánočnímu času neodmyslitelně patří.
Ke sváteční atmosféře přispělo i drobné občerstvení – voňavý svařák, vánočka a cukroví, které dodalo večeru pocit opravdové domácí pohody. Během koncertu se lidé spontánně zapojili do zpěvu, čímž se vytvořilo neopakovatelné propojení mezi účinkujícími a publikem.
Na závěr koncertu poděkoval ochotnický divadelní spolek všem, kteří se na organizaci večera podíleli, i všem návštěvníkům za vytvoření krásné atmosféry. Zároveň oznámil, že už nyní chystá další kulturní akci – na jaře se můžeme těšit na komediální divadelní představení, které slibuje další příležitost k setkání a zábavě.
Haberská synagoga tak opět ukázala, že je nejen cennou historickou památkou, ale i místem, kde ožívá kultura a místní komunita.


